fbpx
Hore

Krátkodobá zmätenosť: Prečo vzniká a ako správne reagovať?

Stavy krátkodobej zmätenosti sa u seniorov vyskytujú pomerne často. Sú sprievodným znakom ďalších ochorení.

Ako sa zmätenosť prejavuje?

Náhla zmätenosť vzniká ako dôsledok kognitívnej poruchy, teda poruchy poznávania. Senior sa zrazu cíti úplne dezorientovaný. Nevie, kde sa práve nachádza, koľko je hodín, nespoznáva blízke osoby a niekedy ani samého seba. Môže mať halucinácie a poruchy logického myslenia. Hovorí zmätene a nezmyselne, pociťuje úzkosť, ktorá môže prerásť až do agresivity. Aj keď zmätenosť sama od seba prejde, zájdite okamžite k lekárovi na vyšetrenie.

Zmätený senior SOLID CARE

Zmätenosť môže prísť náhle, bez akéhokoľvek varovania. Väčšinou je to príznak začínajúceho vážnejšieho ochorenia.

Čo spôsobuje zmätenosť?

Zmätenosť môže mať viacero príčin:

·       cievna mozgová príhoda

·       hypoglykémia (nedostatočné zásobenie mozgu glukózou)

·       hypoxia (nedostatok kyslíka)

·       dehydratácia

·       epilepsia – zmätenosť po epileptickom záchvate trvá 15 – 30 minút

·       infekcia – najčastejšie infekcia močových ciest

·       úraz hlavy – pád alebo buchnutie hlavy môže spôsobiť otras mozgu alebo krvácanie do mozgu

·       náhla a silná fyzická bolesť – napr. zlomenina

·       premiestnenie seniora do neznámeho prostredia

·       reakcia na nové lieky, nevhodné kombinácie liekov alebo neužitie liekov

Zmätenosť a Alzheimerova choroba

Krátkodobá zmätenosť sa môže vyskytovať aj opakovane. Ide o chronický stav, ktorý je reakciou na proces starnutia a oslabovania funkcií mozgu. Môže ísť o prvé príznaky demencie Alzheimerovho typu alebo vaskulárnej demencie. U seniora s pokročilou demenciou sa krátkodobá zmätenosť rozoznáva ťažšie. Zhorší sa jeho celková pozornosť a psychomotorika. Senior nevie vôbec komunikovať, má problém udržať pozornosť. Často sa objavujú halucinácie, najmä zrakové, ktoré sa prejavujú napr. rozhovorom so zosnulým partnerom.

Smutný senior SOLID CARE

Reakcie na krátkodobú zmätenosť by mali byť kľud, pokoj, rozvaha a jednoduchá komunikácia.

Ako reagovať na zmäteného seniora?

Ak senior prejavuje znaky zmätenosti, pokúste sa ho upokojiť. Hovorte jasne a zreteľne pokojným hlasom. Používajte jednoduché slová a krátke vety.  Pomáha aj neverbálna komunikácia, úsmev a udržiavanie očného kontaktu. Seniorovi povedzte, ako sa volá a predstavte sa celým menom ako jeho opatrovateľka. Ak máte spoločnú fotku, ukážte ju. Vysvetlite mu, kde sa nachádza, aký je deň a koľko je hodín. Ukážte na hodiny a kalendár. Postarajte sa, aby okolo neho nebolo priveľa ľudí. Ak máte možnosť, odveďte ho do jeho izby alebo do svetlej a tichej miestnosti. Dajte mu napiť a skontrolujte, či si vzal lieky. Ak pociťuje úzkosť, ubezpečujte ho, že je to len prechodné a spolu všetko zvládnete a vyriešite. Ak zmätenosť prerastá do úzkosti a agresie, odveďte jeho pozornosť iným smerom.

Ako krátkodobej zmätenosti predchádzať?

Dbajte na to, aby mal senior pravidelný režim spánku, jedla, osobnej hygieny, vyprázdňovania a pod. Na všetko mu doprajte dostatok času. Dôležitý je dostatočný odpočinok, dodržiavanie pitného režimu a pravidelný pohyb. Odporúčajú sa aktivity, ktoré precvičujú mozog a oživujú spomienky, napr. spoločné prezeranie starých fotiek.

Zdieľajte:

Jedna odpoveď na “Krátkodobá zmätenosť: Prečo vzniká a ako správne reagovať?”

  1. Veronika píše:

    Veľmi pekne popsáno

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.