fbpx
Hore

Ktoré športy sú vhodné pre seniorov?

Športovať sa dá v každom veku. Pravidelný pohyb zabraňuje rýchlemu ochabovaniu svalstva, tuhnutiu kĺbov a rednutiu kostí, ktoré postihujú mnohých seniorov. Šport má priaznivý vplyv aj na výkon srdca a pľúc, krvný obeh aj trávenie. Pravidelný šport je vhodnou prevenciou pred upchávaním ciev a následným infarktom.

V obľúbenosti vedie pešia turistika

Mnohí seniori sa veľmi radi vyberú na turistiku do prírody, ktorú možno spojiť aj s hubárčením. Čerstvý vzduch, pohyb a pobyt v krásnej prírode majú veľmi dobrý vplyv nielen na telo, ale aj na myseľ. Seniorom sa zlepšuje obehový systém, spevňuje kostra a svalstvo, čerstvý vzduch zlepšuje aktivitu pľúc a stav pokožky. K pešej turistike sú veľmi vhodné trekingové alebo nordic walking palice. Samozrejmosťou by mala byť kvalitná obuv, teplé nepremokavé oblečenie, dostatok tekutín a jedla.

Na bicykli aj v pokročilom veku

Jazda na bicykli môže byť zážitkom a relaxom aj pre starších ľudí. Pre seniorov sa vyrábajú špeciálne bicykle, ktoré sú prispôsobené pre športovcov s obmedzeným pohybom. Ľahšie sa na ne nasadá aj zostupuje. Dôležité je odhadnúť, koľko starší človek zvládne a radšej uprednostňovať kratšie vzdialenosti pre dlhými cyklotúrami.

 Pokiaľ to kondícia dovolí, netreba sa báť ani bicykla.

Nenáročná chôdza má zázračné účinky

Rýchla chôdza je často podceňovaným pohybom a pritom už 10 – 15 minút stačí, aby sa telo nabilo energiou. Pravidelná chôdza zlepšuje látkovú premenu, priaznivo pôsobí na trávenie, posilňuje dýchacie svalstvo, dobre pôsobí na znižovanie krvného tlaku a kondíciu srdca. Je vhodná pre ľudí každého veku a aj v starobe, najmä pre seniorov s nadváhou a postihnutím kĺbov. Na rozdiel od behania netrpia kĺbové spojenia otrasmi ani  povrchovým diskomfortom.

Plávanie šetrí kĺby

Pohyb vo vode je najšetrnejšou aktivitou na kĺby. Je vhodný najmä pre seniorov s kĺbovými poruchami a oslabeným kostrovým svalstvom. Plávanie navyšuje kapacitu pľúc a zlepšuje funkciu kardiovaskulárnej sústavy. Pre starších ľudí sú vhodné najmä relaxačné, pomalé štýly plávania s plynulým pohybom. Patrí sem pomalé prevedenie štýlu prsia alebo znak. Nevhodné sú štýly motýlik a kraul, pretože sú technicky náročné na správne prevedenie a väčšmi zaťažujú kĺby. Pozor si treba dávať na príliš studenú aj horúcu termálnu vodu, môžu byť záťažou pre srdcovo-cievny systém. Aby sa dostavili pozitívne účinky plávania, treba plávať dva- alebo trikrát do týždňa po dobu 30 minút.

 Plávanie je vhodný šport pre všetky vekové kategórie, seniorov nevynímajúc.

Nevhodné športy

Odporúčanie vhodného športu je veľmi individuálne vzhľadom k fyzickej kondícii a zdravotnému stavu každého seniora. Vo všeobecnosti sa však neodporúčajú športy, ktoré vyžadujú náhle a veľké svalové úsilie či prudké zmeny smeru napr. rýchle silové cvičenia, skoky do výšky a cez prekážky, športy s rýchlym štartom ako šprint, squash, basketbal alebo volejbal. Nevhodné sú tiež športy, ktoré vyžadujú zadržiavane dychu, prudké zmeny nadmorskej výšky a klímy, hlboký predklon v stoji a dvíhanie veľkých a ťažkých bremien.

Na čo nezabúdať

Organizmus pri zvýšenej aktivite vyžaduje zvýšený prísun tekutín. Potením totiž dochádza k úbytku tekutín, čo môže viesť k dehydratácii. Hoci na to veľa ľudí zabúda, piť treba aj pri plávaní, kedy sa človek potí, hoci to vo vode necíti. Na každú športovú aktivitu sa treba vhodne obliecť a obuť. Na začiatku by sa senior nemal preceňovať. Stačia menšie ciele a postupom času možno zľahka zvyšovať náročnosť. Aj tu platí známe príslovie – pomaly ďalej zájdeš.

Zdieľajte:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.