fbpx
Hore

Nemecká či slovenská banka? Čo je pre Vás výhodnejšie?

Banky a bankové prevody

Neraz sa pri cestách do zahraničia stretávame s dilemou, či je lepšie vybrať si hotovosť z bankomatu, alebo radšej platiť každý nákup kartou. Pokiaľ je pobyt v zahraničí dlhší, nastávajú ďalšie situácie, ako platby účtov, posielanie peňazí, či zriaďovanie inkasa za služby, ktoré si v danej krajine zadovážime. Donedávna to aj v rámci EÚ nebolo až také jednoduché, postačí nám teda k tomu jeden účet? A postačí nám aj ten slovenský?

Od 1. februára 2014 bol zavedený integrovaný európsky platobný priestor SEPA, v ktorom sa všetky platobné operácie riadia pravidlami ako v domácej krajine. Zavedené boli kódy IBAN (číslo účtu) a BIC (swift kód banky), ktoré treba pri platbe uviesť. Cez SEPA môžete platiť úhrady aj inkaso.

Výhody SEPA platby / SEPA úhrady sú:

  •  Z jedného platobného účtu budete môcť realizovať úhrady a inkasá kdekoľvek v rámci SEPA krajín – rovnako jednoducho, rýchlo, komfortne, bezpečne a za rovnaký poplatok ako v prípade domácich platieb (napríklad zaplatiť ubytovanie v zahraničí).
  •  Na všetky platby v eurách vám postačí už len jeden účet a jedna platobná karta.
  •  Platby do zahraničia realizujete teraz rýchlejšie, keďže finančné prostriedky musia byť pripísané na účte príjemcu maximálne do nasledujúceho dňa rovnako ako domáce platby.

Výhody SEPA inkasa:

  • mena platby: EUR
  • výška poplatkov ako za domáce inkasá
  • dostupnosť v rámci akéhokoľvek účtu v rámci SEPA z jedného účtu v tuzemsku
  • jednotný právny rámec
  • záväzné lehoty spracovania (čiastka musí byť prevedená nasledujúci pracovný deň po prijatí platobného príkazu)
  • jednotná schéma spracovania platieb v EÚ – zúčtovanie inkasa je na strane platiteľa aj príjemcu v ten istý deň, čo je deň splatnosti

Pokiaľ nemáte možnosť použiť internet banking, k dispozícií sú aj služby ako Western Union. Peniaze takto zašlete aj keď nepoznáte číslo bankového účtu príjemcu. Stačí vyplniť formulár a na podacom mieste (na Slovensku je to napríklad Slovenská pošta), predložiť doklad totožnosti, peňažnú sumu a zaplatiť poplatok, ktorý sa mení v závislosti od krajiny, kam peniaze posielate a výšky sumy.

Platba kartou a výber z bankomatu

Pokiaľ máte kreditnú kartu, neodporúča sa výber hotovosti z bankomatu, tak ako na Slovensku, sú za to veľké poplatky. Debetnou platobnou kartou platíte poplatky pri výbere z bankomatu určené bankou, ktorá kartu vydala (VÚB – 1,50 €, ČSOB – 2% zo sumy a minimálne 6 eur, ale pri výbere z bankomatov KBC sa účtuje poplatok 20 centov, Slovenská sporiteľňa – od 1,30 € do 5 €, Tatra banka – 1,75 €, Unicredit bank – 1,50 €). Jednoduchšie je preto Vašou slovenskou platobnou kartou platiť v obchodoch, banky si za platbu kartou zvyčajne neúčtujú žiadne poplatky. Nezabudnite si pred cestou do zahraničia poznačiť zahraničné číslo Vašej banky, aby ste platobnú kartu mohli v prípade straty alebo odcudzenia zablokovať.

8d6cc5_e56a3bc51a804b4aa093350d5c20b80a

Bankový účet v Nemecku

Neodporúča sa zakladať si bankový účet v Nemecku pokiaľ tam nemáte aspoň prechodný pobyt, pretože veľa bánk si túto podmienku vyžaduje. Takisto majú podmienku, že vám mesačne musí prísť na účet určitá suma, inak sa platia dosť vysoké poplatky za vedenie účtu. Výhodnejšia cesta je si založiť účet v Nemeckej banke s pobočkou na Slovensku, napr. Commerzbank.

Zdieľajte:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.