25. septembra 2015 | autor: Solid Care | žiadne komentáre
Oktoberfest láka milovníkov piva z celého sveta. Najväčší sviatok všetkých pivárov sa koná od polovice septembra a potrvá až do začiatku októbra. Oktoberfest, najznámejší pivný festival, pritiahne do Mníchova počas šestnástich dní milióny domácich i zahraničných turistov.
Vznik pivného festivalu
História Oktoberfestu siaha do 12. októbra 1810, kedy davy ľudí na lúke oslavovali svadbu princa Ludwiga Bavorského a princeznej Therese Sachsen-Hildburghausen. Z tohto obdobia pochádza aj ďalší názov podujatia „Wiesn“ od nemeckého slova die Wiese – lúka. Lúka sa neskôr na počesť nevesty pomenovala Theresienwiese v preklade Tereziánska lúka. Oslava nakoniec vyústila do každoročnej tradície, ktorej súčasťou sa stali aj trhy a dostihy. V roku 1896 postavili miestni pivovarníci a obchodníci s pivom obrovský pivný stan a od tohto roku sa pivo stalo hlavým lákadlom podujatia.
Na Októberfeste sa pivo čapuje do litrových pohárov, jeden stojí tohto roku v priemere 10 EUR.
Ktorý stan sa oplatí navštíviť?
Moderný Oktoberfest sa chváli 15 pivnými stanmi, kde nájdete pivo od pätnástich rôznych pivovarov. Najznámejším stanom je Schottenhamel, kde sa každoročne naráža prvý sud ako oficiálne otvorenie slávnosti. Po slávnostnom výkriku ,,O’zapft ist!“ („Je narazené!“) sa všetci prítomní môžu pustiť do ochutnávania kvalitných pív. Ďalšími známymi stanmi sú Hofbräu-Fezelt, kde sa čapuje veľmi dobrá značka piva Hofbräu a Augustiner-Festhalle, favorit väčšiny miestnych obyvateľov. Podáva sa tu veľmi dobré pivo Augustiner z tradičných drevených sudov namiesto oceľovej nádrže. Pivo sa podáva v litrovom pivnom krčahu s názvom Maß. Na svoje si prídu aj milovníci vín, stan Weinzelt ponúka 15 rôznych druhov vín.
Miestni sa cez Októberfest radi obliekajú do tradičných odevov.
Pre hladné krky a gurmánov
Ak vás na festivale zastihne hlad, môžete si vybrať zo širokej ponuky tradičných bavorských špecialít. Obľúbená je kapusta pripravená na rôzne spôsoby, Himmel a Erde (krvavá tlačenka s jablkovým pyré a zemiakmi), Schweinshaxe (bravčové koleno), Hassenpfeffer (dusený králik) alebo Schlachtplatte (doska s rôznymi druhmi klobás a salám). Typickým predstaviteľom Oktoberfestu je veľký praclík.
Oblečenie, hudba a atrakcie
Mnohí Mníchovčania, nadšení pivári a skalní fanúšikovia Oktoberfestu si na príležitosť obliekajú tradičný odev, muži Lederhosen a ženy Dirndl. K festivalu patrí aj dobrá hudba, vystúpia kapely a hudobníci hrajúci najmä pop a rock. Ak máte chuť na divokú zábavu, súčasťou festivalu býva aj lunapark s ruským kolesom, horskou dráhou a ďalšími atrakciami.
Bavorské špeciality tvoria jedálniček na Októberfeste.
Zaujímavosti Októberfestu
Oktoberfest je označovaný za „najväčšiu ľudovú oslavu na svete“ a každoročne ho navštívi okolo šesť miliónov návštevníkov, z toho je približne 30% zo zahraničia, dokonca z Ameriky či ďalekej Číny.
V roku 1910 oslavovali návštevníci sté narodeniny a vypili až 120 00 hektolitrov piva.
V roku 1950 sa zaviedlo tradičné otvorenie Oktoberfestu dvanástimi výstrelmi z mažiara a narazením sudu presne o dvanástej v sobotu úradujúcim starostom Mníchova a výkrikom „O‘ zapft is!“.
Prvý ,,tuplák“ má v súčasnosti právo vypiť bavorský premiér.
V roku 1980 pri atentáte zomrelo 18 návštevníkov a ďalších 211 sa zranilo. Atentátnik, len 21-ročný mladík, vložil bombu do koša pri hlavnom vchode a sám pri výbuchu zahynul.
V súčasnosti sa 30% ročnej produkcie mníchovských pivovarov sa vypije za 2 týždne. – Oktoberfest každoročne zamestná 12 000 ľudí, z toho 1 600 čašníčok.
Pre návštevníkov je vytvorených 100 000 miest na sedenie.
V roku 2003 šesť najznámejších nemeckých pivovarov (Spaten, Augustiner, Paulaner, Hacker-Pschorr, Hofbräuhaus, Löwenbräu) predalo 6,1 miliónov litrov piva.
V roku 2010 sa pretlačil zákaz fajčenia vo vnútri pivných stanov.