fbpx
Hore

Použitie a riziká katétra

Opatrovateľka môže prísť do styku s katétrom najmä vtedy, ak sa stará o imobilného seniora, ktorý sa nedokáže sám vyprázdňovať. Čo všetko o ňom treba vedieť?

Čo je to katéter?

Katéter, nazývaný aj cievkovač, je lekárska pomôcka na sondovanie, vyprázdňovanie, napĺňanie alebo vyplachovanie dutých orgánov ako napr. močový mechúr, žalúdok alebo cievy. Katéter má podobu úzkej sterilnej hadičky alebo rúrky z latexu, silikónu alebo iných umelohmotných materiálov a ich kombinácií v závislosti od výrobcu. Zavedenie katétra sa nazýva katetrizácia alebo cievkovanie.

Ako sa katéter používa?

Katéter sa najčastejšie využíva pri inkontinencii, kedy senior stráca schopnosť vedome udržať moč alebo sa spontánne vymočiť. Jeho zavedením do močového mechúra sa umožní alebo zlepší vyprázdňovanie. Používa sa aj na monitorovanie množstva moču u chorých a imobilných seniorov a tiež po operáciách. Môže byť zavedený dočasne alebo natrvalo. Trvalo zavedený katéter sa nazýva permanentný močový katéter. Na jeho konci sa nachádza malý balónik, ktorý sa plní vodou a bráni vypadnutiu z močového mechúra. Katéter je napojený na zberné vrecko na moč alebo má snímateľný umelohmotný uzáver. S ním si senior sám odpúšťa moč pri pocite plného mechúra.

Akú starostlivosť katéter vyžaduje?

Ak je zavedenie katétra trvalé, musí sa pravidelne vymieňať, aby nedošlo k infekcii. Intervaly výmeny môžu byť rôzne a závisia najmä od kvality katétra. Najjednoduchšie latexové katétre sa vymieňajú pod troch až štyroch týždňoch. Kvalitnejšie majú povrch pokrytý špeciálnym materiálom s antimikrobiálnym a antiinkrustačným účinkom. Pri optimálnych podmienkach môžu byť zavedené až na tri mesiace.

Katéter Solid Care

Riziká spojené s používaním katétra

Používanie katétra je spojené s mnohými rizikami. Musí byť zavedený za aseptických podmienok, a to dezinfekciou ústia močovej rúry, použitím sterilných rukavíc a pod. V opačnom prípade sa môže vyskytnúť infekcia a pri nesprávnom zaobchádzaní aj krvácanie z močovej rúry. Katéter je pre ľudské telo cudzím telesom. Na jeho povrchu sa usádzajú drobné kryštáliky močových solí, z ktorých sa neskôr môžu vytvoriť močové kamene. Na katétri sa prichytávajú aj baktérie, ktoré môžu zapríčiniť infekciu. Závažnou komplikáciou pri dlhodobom používaní permanentného katétra u mužov bývajú dekubity (rany spôsobené tlakovým poškodením tkanív­) a striktúry (zúženiny) močovej rúry.

Balónik na konci permanentného katétra tlačí na sliznicu močového mechúra a časom spôsobuje jej zmeny. Najčastejšie ide o zhrubnutie sliznice, ktoré senior pociťuje ako dráždenie, nutkanie na močenie alebo pobolievanie v podbruší. Môže dôjsť aj k miernemu krvácaniu. Dlhodobým používaním katétra sa oslabuje, ochabuje a stenčuje svalovina močového mechúra. Zmenšuje sa maximálna možná kapacita mechúra, až je senior definitívne odkázaný na permanentný močový katéter napojený na zberné vrecko. Preto by mal byť katéter používaný len pre zriedkavé prípady a pokiaľ je to možné, vyprázdňovanie by sa malo dosiahnuť inými, menej rizikovými metódami.

Ďalšie využitie katétra

Cievny katéter sa v medicíne používa pri koagulácii (zrážaní) krvi, na zavedie infúznych prípravkov do tela, pri transfúzii krvi alebo aj na meranie tlaku.

Zdieľajte:

8 odpovedí na “Použitie a riziká katétra”

  1. Peter píše:

    Dobry den. Zabudli ste spomenut problematiku zenskeho katetra a katetra krory je pernamentny a je vedeny mimo penisu z oblasti pod bruchom a jeho hygieny a na co treba davat pozor, teda rizika, s cim udrzovat higienu. A jak zmiernit pripadne bolesti. Dakujem

  2. Veronika píše:

    Dobrý deň.Nakoľko som dlho pracovala na urologii,rada by som sa starala o pac.s katetrom.Čakám ponuku.Ďakujem.

  3. Starka píše:

    Ciastocne imobilna osoba s mocovym katetrom silne zapacha mocom. Zapach zacina cca 2 tyzdne po vymene katetra. Kateter meneny po 4 tyzdnoch. Pacientka je kazdy den umyvana, vrecko sa vymiena kazde 3-4 dni.
    Dakujem za radu

    • Solid Care píše:

      Dobrý deň.
      Ďakujeme za Váš kometár. Tento blog slúži na všeobecné informovanie opatrovateliek o situáciách, v ktorých sa môžu ocitnúť. Nie sme lekári a preto Vám nemôžeme a ani nevieme dať odbornú medicínsku radu. Najlepšie urobíte, ak sa so svojimi problémami poradíte s Vašim ošetrujúcim lekárom.
      S pozdravom
      Solid Care tím.

  4. Janka píše:

    Dobrý deň ,
    Chcem sa opýtať a poprosiť o radu ,mamina bola na operaci chrbtice v nemocnici kde jej zaviedli kateter s balonikom keď tam bola bolo všetko v poriadku a keď mala ísť domov tak jej ho vytiahli. Ale od vtedy ma problémy pri cikani teda skoro vôbec nemôže cikat až kim ju neboli mechúr na wc musí silno zatlačiť aby vôbec dostala zo teba moc je to v poriadku?? Nemohli jej zanechaj náhodou niakim nedopatrením ten balónik v mechuri? Furt sa sťažuje na bolesť brucha kvôli cikaniu, že ma plny mechúr a nedá sa jej cikat. Viete mi prosím poradiť co ďalej?

    • Solid Care píše:

      Dobrý deň pani Janka.
      Ďakujeme za Váš kometár. Tento blog slúži na všeobecné informovanie opatrovateliek o situáciách, v ktorých sa môžu ocitnúť. Nie sme lekári a preto Vám nemôžeme a ani nevieme dať odbornú medicínsku radu. Najlepšie urobíte, ak sa so svojimi problémami poradíte s Vašim ošetrujúcim lekárom.
      S pozdravom
      Solid Care tím.

  5. Bc, Ing. Tomas Krajnik, Esq píše:

    moze moc niekedy unikat aj bocne i ked je kateter. ale v malom mozstve a sacok tiez moze zapachat najma ked sa neumyje ten vyvod kde sa usadza moc..

  6. Evita píše:

    Solíd Care tím. Ste velmi můdri. Dávate super odpovede

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.