26. mája 2019 | autor: Solid Care | žiadne komentáre
S bolesťou sa stretol už každý, u seniorov sa však vyskytuje častejšie kvôli vysokému veku a rôznym zdravotným problémom. Čo to vlastne bolesť je a ako ju rozpoznať?
Bolesť je nepríjemná, ale dôležitá
Bolesť je nepríjemný zmyslový a pocitový vnem spojený s aktuálnym alebo potenciálnym poškodením tkaniva. Ide o subjektívny pocit, ktorý signalizuje organizmu hrozbu poškodenia alebo už priamo poškodenie. Hoci je bolesť nepríjemná, je mimoriadne dôležitá z hľadiska prežitia, pretože varuje človeka pred hrozbou zranenia alebo úmrtia. Signalizuje, že niečo v organizme nie je v poriadku. Bolesť vzniká podráždením nociceptorov (receptorov bolestivých podnetov) alebo nervových vláken v tkanivách.
Typy bolesti
Z hľadiska klasifikácie bolesti poznáme mnoho druhov bolestí, najčastejšie však rozlišujeme bolesť akútnu a chronickú. Akútna bolesť nastáva okamžite po podnete, prípadne pretrváva krátke obdobie. Je ostrá a pálčivá. Seniorov potrápi po operácii, úraze alebo popálení, pri problémoch s pohybovým systémom a tiež je sprievodným znakom iných zdravotných problémov. Môže ísť aj o akútne zhoršenie chronických bolestí, najmä nádorových.
Za chronickú bolesť považujeme bolesť trvajúcu dlhšie ako 3 mesiace. Môže začať ako akútna bolesť, trvá však dlho, prestáva byť symptómom ochorenia a stáva sa samostatnou chorobou. Medzi chronické bolesti patrí aj neuropatická bolesť, ktorá vzniká po poškodení periférnej časti (napr. nervov na rukách a nohách) alebo centrálnej časti (mozgu a miechy) nervového systému.
Príčin chronickej bolesti hlavy môže byť veľa a zistiť príčinu nebýva jednoduché.
Znaky bolesti
Akútna bolesť vzniká náhle a často doznieva spontánne. Pri väčšej intenzite vyžaduje tlmenie, väčšinou dávkovaním bežných analgetík. Príčinou tejto bolesti sú úrazy a zápaly. Prejavuje sa vzostupom krvného tlaku, potením, rozšírením zreničiek, zrýchleným búšením srdca a zrýchleným dýchaním, očervenaním pokožky a pod. Ide o vegetatívnu reakciu – zmeny na tele seniora vníma svojimi zmyslami aj opatrovateľka. Pri chronickej bolesti nie je vegetatívna reakcia prítomná. Chronickú bolesť sprevádza väčšinou depresívny syndróm, ktorý sa prejavuje poruchami spánku, vyčerpanosťou, úzkosťou, podráždenosťou až agresivitou. Pre neuropatickú bolesť sú typické pálčivé, pálivé, bodavé alebo vystreľujúce bolesti v končatinách, na trupe alebo hlave. Patrí sem aj brnenie, mravčenie alebo krútivé kŕče prstov na rukách a nohách, ktoré nútia seniorov neustále pohybovať končatinami a meniť ich polohu. Tieto bolesti vedú aj k poruchám spánku a opakovanému budeniu, prehlbujú únavu a zvyšujú podráždenosť.
Bolesti hlavy
Opakované bolesti hlavy môžu signalizovať rozličné zdravotné problémy od ľahko riešiteľných až po tie najzávažnejšie. Môžu súvisieť s ochoreniami očí, chronickým zápalom prínosových dutín, zápalom čeľustného kĺbu alebo s ochoreniami ústnej dutiny. Bolesti hlavy môže vyvolať aj vysoký krvný tlak, chrípka, anémia, metabolické ochorenia, intoxikácie alebo nedostatočný pitný režim.
Bolesti hrudníka
Bolesť v oblasti hrudníka môže vychádzať zo srdca a byť prejavom nedokrvenia srdcového svalu. Ide o bolesť, ktorá je lokalizovaná za hrudnou kosťou a ďalej sa môže šíriť do ramien, krku, dolnej čeľuste, chrbta a oblasti žalúdka. Ak bolesť pretrváva viac ako 15 až 30 minút môže ísť o infarkt myokardu. Bolesť hrudníka býva tiež sprievodným javom pri poruchách dýchania, kašli, problematickom prehĺtaní a poruchách srdcového rytmu. Môže byť prejavom ochorenia všetkých orgánov hrudníka vrátane chrbtice a kĺbov v tejto oblasti, svalov a pažeráka.
Lieky proti bolesti síce bolesť utlmia, problém skrytý za boolesťou však neriešia.
Bolesti brucha
Bolesti brucha môžu signalizovať množstvo rozličných druhov zdravotných problémov od zápalov a podráždení až po požitie nevhodnej stravy. Bolesť brucha vzniká aj v dôsledku náhleho zvýšenia tlaku v dutých orgánoch, napätím a svalovou kontrakciou. Táto bolesť je pociťovaná v strednej časti brucha alebo v jej blízkosti. Ide o záchvatovú bolesť, teda bolesť, ktorá sa strieda s nebolestivými intervalmi. Prejavuje sa nepokojom, pocitom na zvracanie až zvracaním, bledosťou a potením. Bolesť môže vzniknúť aj ako následok dráždenia brušnej steny a pobrušnice. Ide o tupú až ostrú bolesť, ktorá je ohraničená, často jednostranná. Je závislá na polohe, úľava sa dostavuje v pokoji v šetriacej polohe na lôžku, zhoršuje sa pri kašli, kýchaní a pri pohyboch.
Bolesti končatín a chrbtice
Bolesti pohybového aparátu sa vyskytujú pri cievnych chorobách, ochoreniach kĺbov, svalov a kostí. Bolesti môžu spočívať aj v ochoreniach vnútorných orgánov (srdca a veľkých ciev, pľúc, pohrudnice, sleziny, pečene, tráviaceho, močového a pohlavného ústrojenstva), pričom bolesť z nich len vyžaruje do chrbtice a končatín. Napríklad pri infarkte bolesť vystreľuje do ramena, pri močových kameňoch do dolných končatín.
Bolesť signalizuje, že niečo v tele nie je v poriadku. V žiadnom prípade ju nepodceňujte. Ak ide o veľmi intenzívnu bolesť alebo bolesť, ktorá pretrváva už dlhší čas, obráťte sa na lekára.