22. júla 2016 | autor: Solid Care | 1 komentár
Život čiastočne mobilného seniora prináša množstvo komplikácií. Ako zachovať čo najvyššiu kvalitu jeho života aj napriek obmedzeniam?
Čo je to čiastočná mobilita?
Čiastočná mobilita je stav, kedy je určitá časť ľudského tela postihnutá do takej miery, že ňou senior nemôže hýbať a nemá nad ňou kontrolu. Ako príklad môžeme uviesť seniora na invalidnom vozíku, ktorý má hornú polovicu tela v poriadku, ale nedokáže hýbať dolnými končatinami z dôvodu ochrnutia, amputácie, úrazu alebo následkom závažných chorôb.
Ako vzniká čiastočná mobilita?
Zhoršená funkcia pohybu je prirodzenou súčasťou starnutia. S pribúdajúcim vekom sa znižuje svalová hmota, sila a vytrvalosť. Klesá elastickosť a pevnosť väzov, svalov a šliach. Chrupavky strácajú elasticitu a vysušujú sa. Klesá obsah minerálov v kostiach a objavuje sa osteoporóza. Redukuje sa rýchlosť a sila kontrakcií kostrového, čiže vôľou ovládaného svalstva. Na niektoré časti tela môže proces starnutia vplývať vo väčšej miere, najmä ak boli značne preťažované počas produktívneho života. Obmedzenú mobilitu môžu u seniorov spôsobiť pokročilé štádiá chronických chorôb, genetické predispozície, nesprávny životný štýl, nadmerná záťaž určitých častí tela a taktiež úrazy.
Aj čiastočne mobilný senior dokáže oceniť pomoc vozíka. Na prechádzake sa môže o vozík opierať a pri pocite únavy si do vozíka sadne. Takto zvládne aj dlhšie vzdialenosti.
Ako sa čiastočná mobilita prejavuje?
S ubúdajúcimi možnosťami pohybu a trávenia voľného času klesá aj radosť zo života. Tiež sa znižuje schopnosť samostatne sa o seba postarať, čo sa môže prejaviť apatiou, nepokojnosťou, podráždenosťou, úzkosťou, strachom a depresiou. Obmedzenie pohybu najcitlivejšie vnímajú tí seniori, ktorí boli do vysokého veku športovo a inak fyzicky aktívni. Časti tela, ktorými senior nepohybuje, začínajú ochabovať, ubúda svalovej hmoty, zhoršuje sa prietok krvi, čo vedie k vzniku krvných zrazenín. V dôsledku obmedzeného pohybu môže dôjsť k zvýšeniu telesnej hmotnosti, zhoršeniu činnosti srdca, spomalenému tráveniu a ďalším problémom.
Akú starostlivosť si čiastočne mobilný senior vyžaduje?
Čiastočne mobilný senior potrebuje od opatrovateľky viac pomoci a starostlivosti ako úplne mobilný človek. V dôsledku čiastočnej straty pohyblivosti už nedokáže vykonávať všetky bežné aktivity, aby sa mohol o seba postarať. Činnosti, ktoré však zvládne urobiť sám, by mala opatrovateľka prenechať na neho, aby sa cítil užitočný a menej odkázaný na pomoc ostatných.
Pokiaľ má senior zdravú hornú časť tela, maľovanie je ideálna aktivita. Cvičí sa nielen jemná motorika, ale odburáva sa aj stres.
Aké má čiastočná mobilita dôsledky a obmedzenia na život seniora?
V dôsledku čiastočnej straty mobility je senior prinútený vzdať sa niektorých svojich obľúbených aktivít. Musí si zvyknúť na väčšiu starostlivosť a odkázanosť na pomoc iných. Prostredie jeho domova sa mu môže zdať plné prekážok a obmedzení, ktoré predtým ako plne mobilný človek nevnímal. Všetky tieto zmeny sa negatívne prejavia na tele aj psychike.
Ako zmierniť dôsledky a odstrániť obmedzenia?
Seniorova izba a domácnosť by sa mali prispôsobiť miere jeho pohyblivosti, napr. odstrániť predmety, ktoré mu prekážajú v pohybe, veci bežnej potreby umiestniť na ľahko dosiahnuteľné miesta, zabezpečiť priestor, aby sa znížilo riziko pádu a úrazov. Nehybné svalstvo by mala opatrovateľka pravidelne ošetrovať, dbať, aby pokožka nebola vysušená, aby nevznikali preležaniny a odreniny. Vhodné sú pasívne aj aktívne terapeutické cvičenia.
Ako tráviť voľný čas?
Možnosti trávenia voľného času závisia od rozsahu mobility. Tráviť čas možno čítaním kníh, pozeraním televízie alebo počúvaním rádia alebo hudby, ručnými prácami, spoločenskými hrami, kreatívnymi činnosťami ako maľovaním alebo modelovaním, lúštením krížoviek, prechádzkami a pobytom na čerstvom vzduchu. Tráviť čas možno s rodinou alebo v kluboch dôchodcov, kde sa pre seniorov organizujú rôzne spoločenské a kultúrne podujatia. Vždy predtým, ako opatrovateľka so seniorom niekam idú, mali by zistiť, aké sú možností prístupu pre ľudí s obmedzenou pohyblivosťou.
Cvičenie vo vode je veľmi vhodné aj pre seniorov so zníženou mobilitou, nakoľko voda „ponesie“ časť ich váhy a dokážu sa hýbať voľnejšie.
Čo robiť?
Čím menej sa senior hýbe, tým viac sa zvyšuje krvný tlak a riziko vzniku krvných zrazením, ktoré vedú k infarktu myokardu. Preto je dôležité nabádať seniora k pohybu a podporovať ho, napr. ho vziať na pravidelnú prechádzku alebo cvičiť pasívne a aktívne cviky odporúčané lekárom. Seniorovi pomáhame s pohybom, ktorý nezvládne uskutočniť sám (napr. vstať z postele alebo zo stoličky), ale na druhej strane ho povzbudzujeme, aby sa snažil pohybovať zdravými časťami tela. V prípade ochrnutej dolnej časti tela je vhodné používať elastické pančuchy alebo bandáže. Fungujú ako prevencia proti hromadeniu krvi v žilách a hypertenzii.
Čo nerobiť?
Keď opatrovateľka prestane nabádať seniora k pohybu, jeho pohybové možnosti budú stále viac a viac obmedzené a zdravotných ťažkostí bude pribúdať, čo v konečnom dôsledku sťaží situáciu nielen seniorovi, ale aj opatrovateľke. V prípade negativizmu spôsobeného čiastočnou stratou mobility, by mala opatrovateľka viesť seniorovu pozornosť k pozitívnym veciam. Ignorovanie psychických a sociálnych potrieb zapríčiní zhoršenie celkového zdravotného stavu.
Špeciálne pomôcky
Seniorom, ktorí nemajú dosť síl na státie či chodenie alebo neudržia rovnováhu, môžeme pomôcť nácvikom pasívnej antigravitácie použitím sklopného stola alebo špeciálnej sklopnej postele. Posteľ sa postaví do vertikálnej polohy, čo umožňuje seniorovi stáť a niesť svoju hmotnosť.
Dakujeme za clanok. Ja sa staram o pani s krcovymi zilami, na chodenie uz pouzivame choditko.