19. mája 2017 | autor: Solid Care | žiadne komentáre
Z pohľadu seniorov, najmä tých s obmedzenou mobilitou, je domácnosť plná prekážok, ktoré zdraví ľudia vôbec nevnímajú. Ako upraviť domov, aby sa v ňom senior cítil príjemne a bezpečne?
Kritické miesta
Vypínače na stenách by mali byť umiestnené nižšie, aby na ne senior bez problémov dočiahol. Ovládanie svetiel aj mnohých spotrebičov sa dnes dá vyriešiť aj ovládaním na diaľku. Problematické miesta bývajú aj úložné priestory ako šatníky alebo komory, ktoré sú často stavané až po strop. Dohliadnite na to, aby mal senior potrebné veci uložené na policiach v jeho výške. Šmykľavé koberce na podlahe a na schodoch upevnite. Ak má senior obmedzenú pohyblivosť, nechávajte pod oknami voľný priestor, aby s nimi mohol manipulovať bez problémov. Pre seniora na vozíčku by mala byť šírka dverí minimálne 90 cm. Prekážkou sú aj prahy. Kľučky na dverách by mali byť umiestnené vo výške približne 90 cm.
Schody sú pre invalidný vozík ťažko prekonateľná prekážka. Vtedy príde vhod inštalácia schodiskového výťahu.
Kuchyňa
Ak si senior sám zvláda pripraviť jedlo, kuchynská linka a drez by mali byť v zníženej výške. Dôležitý je aj dostatok manipulačného priestoru a všetko kuchynské vybavenie na dosah ruky. Ideálnou kuchyňou pre seniora je tvar ,,L“ alebo ,,U“, kde je možné vykonávať viacero činnosti z jedného miesta.
Kúpeľňa a WC
Senior s obmedzenou pohyblivosťou by mal mať umývadlo umiestnené nižšie než je to obvyklé. Odporúča sa výška 70 a menej cm od zeme. V nižšej výške by mali byť aj vodovodné batérie, zrkadlá, poličky, vešiaky, uteráky a ďalšie veci dennej potreby. Pre dlhodobo chorých seniorov je lepšou možnosťou používanie sprchového kútu namiesto vane. Je to príjemnejšie aj pre opatrovateľku, pretože manipulácia so seniorom je podstatne jednoduchšia. Ak sa v byte alebo v dome nenachádza sprchový kút, v súčasnosti sa dajú zakúpiť a namontovať pomôcky do vane v podobe rôznych úchytiek a stoličiek. Dno vane alebo sprchového kútu by malo byť vybavené protišmykovou podložkou. Horná strana WC misy by nemala byť vo výške viac ako 50 centimetrov od podlahy. Po jej stranách by malo byť najmenej 30 cm a spredu okolo 70 centimetrov voľného priestoru. WC by malo byť vybavené držadlami.
Senior nemusí byť úplne imobilný, aby ocenil pomocné držadlá na toalete, či v kúpeľni.
Prekonanie veľkých bariér
Moderné technológie v súčasnosti dovoľujú prekonať aj zdanlivo neriešiteľné bariéry. Na prekonanie malých výškových bariér sa najčastejšie používajú výškové rampy. Sú pevné, protišmykové, ľahko sa s nimi manipuluje a niektoré sa dajú vybaviť aj nastaviteľnými držadlami. Na prekonanie vyšších bariér, napríklad schodov, sa používajú špeciálne vertikálne plošiny alebo pojazdné zariadenia.
Alzheimerova choroba a demencia
Ak senior trpí Alzheimerovou chorobou alebo demenciou úprava domácnosti je viac špecifická. Pri starostlivosti o takéhoto seniora musíte zabezpečiť domácnosť tak, aby si sám nemohol ublížiť. To znamená odložiť na bezpečné miesto a uzamknúť lieky a nebezpečné predmety, zakryť plynové horáky a nepoužívané elektrické zásuvky. Na nábytku by malo byť čo najmenej voľne položených predmetov. Veci dennej potreby ukladajte vždy na rovnaké miesto, ktoré je viditeľné a ľahko dostupné. Zo seniorovho dosahu odstráňte všetky ostré a ťažké predmety, ktoré sú potencionálne nebezpečné. Platí to aj o chemikáliách, liekoch a horľavinách. Dvere zamkýnajte, aby senior nemohol sám odísť. Môžete na ne pripnúť nápisy, ktoré informujú, kam jednotlivé dvere vedú. Kalendár a hodiny by mali byť na viditeľnom mieste. Ak seniora znervózňuje zrkadlo, zakryte ho.